Anasayfa

CÜREK MADEN ŞEHRİ

CÜREK MADEN ŞEHRİ

Sivas Divriği demir madenleri milattan önce başlamak üzere günümüze kadar çeşitli şekillerde işlenerek kullanılmıştır. Günümüzdeki kullanımı Cumhuriyet döneminde şekillenmiştir. Cumhuriyet döneminden sonra 1935 yılında kurulan Maden Teknik Arama Enstitüsü tarafından yapılan sondajlarda 1937 yılında Divriği’de demir rezervleri tespit edilmiştir. Bazı sanayi tesis ve fabrikalar kurulurken hem ülkenin hem de o bölgenin ekonomisine katkı sağlayacağı gibi yine o bölgenin işsizliğini gidermek içindir.

curek.jpg

Divriği’deki demir cevherlerinin zenginliği görülmüş ve 19 mayıs 1938 yılında Etibank tarafından işletmeye açılmıştır. Daha önce Kayacık Köyü'nde iken daha sonra Cürek‘te faaliyete devam etmiştir.

83-divri_i-c_rek-maden.jpg

 

Cürek’te işletmeyle birlikte lojman ve sosyal tesis yerleşkesi yapılmış ve kullanıma açılmıştır. Buradaki yapı grubu Alman mimarlar tarafından yapıldığı söylenmektedir. Erken Cumhuriyet dönemi yapı grubu niteliği taşıyan bu yerleşim bölgesindeki yapılar o dönemde nadir görülen betonarme ile yapılmıştır. Fabrikanın getirdiği avantajla bu bölgede kurulan önemli bir yerleşim alanıdır.

Cürek’teki bu işletme merkezi Divriği Selavattepesi’nde yapılan yeni yerine taşındıktan sonra Cürek ve buraya yakın köylerin ekonomik yönden olumsuz yönden etkilenmiştir.Daha sonraki yıllarda özelleştirmeye gidildikten sonra eski canlılığını kaybetmiştir. Yaklaşık olarak 5-6 yıl kadar önce Cürek’te bulunan bu yerleşke boşaltılmış ve yok olmaya yüz tutmuştur. Tamamen yıkılması düşünülen bu Cumhuriyet Dönemi modern yapı niteliklerini gösteren yapı grubu Sivas Koruma Kurulu tarafından 2007 yılında tescillenerek mimari miras olarak ileriye taşınması planlanmıştır.

Alıntıdır: Demet Yılmaz,Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü

26-27 Aralık 2008 tarihinde Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleşen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” konulu etkinlikler dizisinin dördüncüsünde sunulmuştur.

 

  • E-Devlet
  • E İçişleri
  • E İçişleri Bilgilendirme
  • E Randevu
  • E-Resmi Gazete
  • İnsan Hakları Kurulu
  • BİMER
Divriği KaymakamlığıTelefon : +90 346 418 10 01Faks : +90 346 418 52 52
2012 - Tüm hakları saklıdır.
Yazılım: CM BİLİŞİM | Tasarım: INVIVA