Anasayfa

DUYURULAR/HABERLER

DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARUŞŞİFASI'NIN UNESCO DÜNYA MİRASINA ALINIŞININ 30. YILI ETKİNLİKLERİ

DİVRİĞİ ULU CAMİİ VE DARUŞŞİFASI'NIN UNESCO DÜNYA MİRASINA ALINIŞININ 30. YILI ETKİNLİKLERİ06 Ekim 2015 Salı 18:59

Divriği Ulu Camii ve Daruşşifası’nın, UNESCO Dünya Mirasına Alınışının 30. Yılı Etkinlikleri

 

Valiliğimiz ve çeşitli kuruluşların katkılarıyla düzenlenen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın UNESCO dünya mirasına alınışının 30’uncu yılı etkinlikleri Ulu Camii Darüşşifası’nda gerçekleştirildi. Programa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmet YILMAZ, Valimiz Sayın Âlim BARUT, Sivas Milletvekili Ali AKYILDIZ, Vali Yardımcıları Ömer KALAYLI, Salih AYHAN (İl Özel İdaresi Genel Sekreteri), Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi KAYA, Divriği Belediye Başkanı Hakan GÖK, diğer il protokolü üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak hayır sahiplerine dua edildi.

 

Divriği Ulu Camii ve Daruşşifası’nın, günümüze gelen önemli eserlerden biri olduğunu ve Türkiye’de de birçok eserin UNESCO listesinde olduğunu belirten TBMM Başkanı Sayın İsmet YILMAZ :"Sivas taç ise tacın incisi Divriği’dir. Ama Divriği taç ise Divriği’nin incisi de Ulu Camii’dir. Eğer Ulu Camii Divriği’nden alınırsa taç incisiz kalmış olur. Divriği’ni de Sivas’ta alırsak o zaman da Sivas incisiz kalmış olur. Divriği büyük bir zenginliğimizdir. Bu eserlere gözümüz gibi bakmamız lazım. Bu eserlerin bilinmesi, bu tarz etkinliklerle bu eserleri tanıtıp farkındalık oluşturmamız lazım. Buraya ne yapılsa az. Bu eserlerin korumasını iyi yapmak lazım, orijinalliğini bozmadan yaklaşık 800 yıl öncesinden bugünlere gelen İnsanlığın ortak mirası olan eseri inşallah bizde, bizden sonraki nesillere de aktarırız. Divriği Ulu Camii, Anadolu Coğrafyasının Tac Mahali’dir. İnsan yaşadığı yere benzer bu eserleri yapanlar da bu coğrafyanın insanı illa bu eseri bir kıyaslamak gerekirse dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal ile kıyaslamak lazım, niye Tac Mahal diyorum Tac Mahal de bir sevgi üzerine yapıldı. Bir sultan, şah hanımı için bir eser yaptı dolayısıyla Anadolu Coğrafyası’nın Tac Mahal’i hangisidir desek bu Anadolu Coğrafyası’nın Tac Mahal’i Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasıdır" dedi. 

 

Osmanlı’dan, Selçuklu Devletinden birçok esere ev sahipliği yapan bir ilde görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Valimiz Sayın Âlim BARUT:’’Her geçen gün farklı bir özelliği ortaya çıkan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası geleceğe bırakacağımız bir zenginliğimizdir. Bu tür etkinliklerle geçmişten günümüze bir köprü oluşturma, bu nadide eserlerin Ülkemiz ve Dünya genelinde bilinirliğinin arttırma gayreti içerisindeyiz. İlimizin tarihi ve doğal zenginliklere sahip çıkma konusunda kurumlarımız gereken görevleri yerine getirmektedir. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın, UNESCO dünya mirasına alınışının 30.Yılı kutlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.’’dedi.

 

Valimiz Sayın Âlim BARUT, TBMM Başkanı Sayın İsmet YILMAZ’a günün anısına 57. Alay sancağını hediye etti. Programda, Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu şifa müziği dinletisi sundu. 


Etkinlikler kapsamında Divriği Mengücek Vakfı tarafından açılan keçe, nakış ve seramik sergilerini gezen TBMM Başkanı Sayın İsmet YILMAZ ve beraberindekiler, daha sonra Tarihi Abdullah Paşa Konağı’nda, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından icra edilen Divriği yöresine ait Melike Turan Melek kıyafet gösterisine katıldı.

 

Program, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile Divriği ilçesinin doğal güzelliklerinin yer aldığı fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından son buldu. 

 

(www.sivas.gov.tr)

img_0495-001.jpg

img_0518.jpg

img_0527-001.jpg

img_0538.jpg

img_0541.jpg

img_0564.jpg

img_0574-001.jpg

img_0578-001.jpg

img_0598.jpg

img_0604.jpg

img_0639.jpg

img_0677.jpg

img_0714.jpg

img_0720.jpg

img_0740.jpg

img_0753.jpg

img_0765.jpg

img_0898.jpg

img_1059.jpg

img_0990.jpg

img_0818.jpg

img_0868.jpg

img_0879.jpg

img_0905.jpg

img_0930.jpg

img_0934.jpg

img_0957.jpg

  • E-Devlet
  • E İçişleri
  • E İçişleri Bilgilendirme
  • E Randevu
  • E-Resmi Gazete
  • İnsan Hakları Kurulu
  • BİMER
Divriği KaymakamlığıTelefon : +90 346 418 10 01Faks : +90 346 418 52 52
2012 - Tüm hakları saklıdır.
Yazılım: CM BİLİŞİM | Tasarım: INVIVA