Anasayfa

KAPI TOKMAKLARI

2 ŞAK ŞAK 1 TOKMAK

Divriği kapı tokmakları ve kapı halkaları Divriği evlerinin vazgeçilmez unsurları arasındadır.

Dışarıdan gelenlerin ev sahibini haberdar etmek için kapı tokmakları kullanılırken, kapı halkaları ise kapının açılıp kapatılmasına yardımcı olmaları işleviyle yapılmışlardır. Bu tür fonksiyonel amaçlarının yanı sıra kapı halkaları ve kapı tokmakları kapıların süsleme kompozisyonlarının tamamlanmasına da katkı sağlamıştır.

tokmak.gif

Divriği evlerinin kapı halkaları ve kapı tokmakları geometrik, bitkisel ve figürlü olmak üzere üç türden de örnek-leri barındırmaktadır. Divriği’de tespit edilen kapı halkaları ve tokmaklarının %75’i dövme tekniğiyle, %25’lik bölümü ise döküm tekniği kullanılarak yapılmışlardır.

Divriği evlerinin kapılarında görülen kapı halkaları ve kapı tokmakları Anadolu maden sanatının hem yapım hem de süslemede estetik kaygıların gözetildiği en güzel örneklerini yansıtmaktadır. Divriği evlerinin kapılarında, Anadolu Türk maden sanatının en güzel örneklerini oluşturan kapı tokmakları ve halkalarının yanı sıra anahtar ağızlıkları, kabaralar, çiviler, kilitler ve değişik kapı kolları ile de karşılaşılmaktadır.

tokmak-2.gif

Kapı tokmakları günümüzdeki anlamıyla kapı zilleri ile aynı fonksiyonu karşılamak için yapılmışlardır. Kapı tokmaklarının ana işlevi, dışardan gelen insanların tokmakları vurarak evde yaşayan insanları haberdar ederek içeri girmek olarak tanımlanabilinir. Kapı halkaları ise dışarı çıkarken özellikle kapının çekilerek örtülmesinde yardımcı bir unsur olarak düşünülmüştür. Ayrıca kapı halkaları daha az ses çıkardıkları için günün erken saatlerinde, evde hasta olduğunda veya başka sebeplerle insanları rahatsız etmemek amacıyla tokmakların yerine de kullanılmıştır. Yine dış kapılardaki kapı tokmakları ile kapı halkalarının yanı sıra özellikle iç kapılarda kullanılan kapı halkaları ve dolap kapaklarındaki halkalar dikkat çekicidir.

  • E-Devlet
  • E İçişleri
  • E İçişleri Bilgilendirme
  • E Randevu
  • E-Resmi Gazete
  • İnsan Hakları Kurulu
  • BİMER
Divriği KaymakamlığıTelefon : +90 346 418 10 01Faks : +90 346 418 52 52
2012 - Tüm hakları saklıdır.
Yazılım: CM BİLİŞİM | Tasarım: INVIVA